Bank Spółdzielczyw Białej Rawskiej

Nagłówek

Straciłeś dokumenty - zastrzeż je w Banku


Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem! Dowiedz się, jak uniknąć przykrych konsekwencji związanych z utratą dokumentów. Rad udziela Związek Banków Polskich – administrator Systemu DZ – jedynej ogólnokrajowej, powszechnie dostępnej i działającej w trybie on-line bazy danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości w Polsce.

1. Natychmiast udaj się do dowolnej placówki swojego banku.

2. Na miejscu zastrzeż dokument w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE (najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa, książeczka marynarska, karta pobytu, dowód rejestracyjny oraz karta płatnicza).

3. Jeżeli nie posiadasz rachunku bankowego, powinieneś odebrać ze swojego Urzędu Gminy zaświadczenie o utracie dokumentu. Z nim powinieneś udać się do dowolnego banku przyjmującego zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów (aktualna lista znajduje się na stronie internetowej www.DokumentyZastrzezone.pl) i tam zastrzec swój dokument. W tej sytuacji bank może potrzebować od Ciebie także innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, dlatego powinieneś mieć go przy sobie.

4. Pamiętaj, że wystarczy dokonać zastrzeżenia w jednym oddziale, aby dane automatycznie przekazano do każdego banku, firmy i instytucji korzystającej z Systemu DZ.

5. Dane o zastrzeżonym dokumencie trafią do banków, ale będą dostępne także dla innych podmiotów takich jak operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska, pośrednicy finansowi, agencje rozliczeniowe, firmy leasingowe, notariusze, firmy ochroniarskie, hotele, wypożyczalnie i agencje pośrednictwa sprzedaży pośrednictwa sprzedaży i wynajmu nieruchomości.

6. Następnie powiadom o zaginięciu Policję (w przypadku, gdy utrata nastąpiła w wyniku kradzieży lub innego przestępstwa).

7. Nie zapomnij zawiadomić najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej aby wyrobić nowy dokument.

Pamiętaj: mimo, że otrzymasz nowy dokument, nie odzyskasz już skradzionej tożsamości! Należy go zastrzec, gdyż w przeciwnym wypadku złodzieje mogą wykorzystać Twój dokument m.in. do:

1. wyłudzenia pożyczki,

2. wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat,

3. kradzieży wypożyczonego samochodu lub innych przedmiotów,

4. zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków.

W załączeniu do pobrania plik z raport infoDOK IV kwartał 2016

Otwórz plik Raport infoDOK - Otwórz plik

Otwórz plik Ulotka_zastrzezenie_dokumentow.pdf - Otwórz plik

Bankowość elektroniczna

Zapraszamy do korzystania z internetowego dostępu do rachunku.

Zaloguj się Zaloguj się